Sıkça Sorulan Sorular

 

- Mezun kartımı nereden alabilirim?

Mezun Kart, Üniversitemizin Lisans, Ön Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programlarından birini tamamlayan Mezun Bilgi Sistemi'ne giriş yaparak kart talebinde bulunan mezunlarımıza "Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü" tarafından verilmektedir.

 

- Mezun kartımı kaybettim. Ne yapmam gerekiyor?

Aşağıda detayları belirtilen hesaba 100 TL yatırarak (Banka makbuzunda açıklama kısmına mezun ad-soyad ve mezun kimlik ücreti diye yazılmalıdır.) ödeme dekontunu mezun@boun.edu.tr adresine e-posta ile ilettiğiniz takdirde yeniden kartınız basılır ve bilgilendirme e-postası alırsınız.

T.C. Garanti Bankası Boğaziçi Üniversitesi Şubesi

Hesap no: 303-6299943

iban: TR 59 0006 2000 3030 0006 2999 43

Hesap adı: Boğaziçi Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

 

- Mezun Kart ile hangi tesislerden yararlanabilirim?

Tüm mezunlarımız kendilerine ait mezun kartları ile yararlanabileceği sosyal tesisler ve birimler için tıklayınız.

 

- Mezuniyet başvurusunu nasıl yapabilirim? Mezuniyet törenine nasıl katılabilirim? 

Mezuniyet başvurusu ile ilgili bütün detaylara bu siteden ulaşabilirsiniz.

Mezuniyet törenine katılım koşulları ve tören ile ilgili güncel bilgiler için mezuniyet töreni sitesini takip edebilirsiniz. 

 

- Diplomamı kaybettim ikinci bir diplomayı nasıl çıkartabilirim?

Üniversitemizden alınan diplomaların kaybedilmesi ya da tahribata uğraması durumunda başvuru öncesi hazırlanması gereken belgelere bu linkten ulaşabilirsiniz. Hazırladığınız belgeleri registr@boun.edu.tr adresine e-posta atabilirsiniz ya da bu belgelerle Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'ne gidebilirsiniz.

Yenilenmesini istediğiniz diploma için ödemeniz gereken ücret: 500 TL

 

- Mezun olduğuma dair bir yazı nasıl alabilirim?

Mezuniyetinize ilişkin yazı sadece diplomasını kaybedenlere değil, isteyen her mezuna verilebilir. İstek yapılırken belgenin Türkçe mi İngilizce mi hazırlanacağı belirtilmelidir. Her belge için 15 TL ücret talep edilir.

İstekler iki türlü yapılabilir:

15 TL’lik banka dekontu ile birlikte Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü bankosundan ‘Belge İstek Formu’ doldururak veya registr@boun.edu.tr adresinden e-posta yoluyla yapılır. Belgenin hazırlanması için dekont ve üzerinde isteğe ilişkin bilgilerin de yer aldığı imzalı kimlik kopyası e-posta yoluyla iletilmelidir. 

Belgeler en erken iki iş günü sonra Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü'nden  teslim alınabilir.

 

- Transkript nasıl alabilirim?

Transkript belge talebiniz ile ilgili ayrıntılara bu siteden ulaşabilirsiniz.

Eğer belgeyi sizin adınıza bir başkasının teslim almasını ya da belgenizin adresinize posta ile gönderilmesini istiyorsanız, isteğin tarafınızdan yapıldığının kontrol edilebilmesi için nüfus cüzdanı veya pasaport fotokopinizin üstüne üniversitedeki bilgilerinizi, alacak kişinin adını ya da gönderilecek posta  adresini  yazıp imzalamanız ve 0212 287 09 43 numaraya fakslamanız veya belgeleri tarayarak registr@boun.edu.tr adresine e-posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Bu belgeleri teslim alacak kişi yanında getirebilir ya da belgeleri tarayarak registr@boun.edu.tr adresine e-posta atabilirsiniz. Ayrıca transkript ücretine ilişkin dekontu da alacak kişinin getirmesi veya registr@boun.edu.tr adresine e-posta ile gönderilmesi gerekmektedir. Gönderiler normal posta yoluyla yapılmaktadır. Kargo ile aldırmak isterseniz ücretini kendiniz ödeyerek gelecek olan kargo bilgilerini registr@boun.edu.tr  adresine yazmanız halinde gelen kargo görevlisine teslim edilecektir.

Resmi belge ücreti: 20 TL

Official/Student Copy Transkript adet ücreti: 20 TL

* Transkript Ücreti 1 adet için 5 Dolar veya 5 Euro 

 

- Transkript belgemi internet üzerinden pdf formatında alabilir miyim?

Transkript belge isteğinizi oluşturduktan sonra registr@boun.edu.tr adresine dekont ve üzerinde isteğe ilişkin bilgilerin de yer aldığı imzalı kimlik kopyası e-posta yoluyla iletilmelidir. Talep ettiğiniz belge iki iş günü içinde e-posta adresinize gönderilmektedir. 

 

- Lise diploması ve belgelerimin onaylı fotokopisini nereden nasıl alabilirim?

Dosyanızda bulunan belgelerin (lise diploması, ÖSYM puan kartı, vs.) onaylanmış fotokopisini almak için belge başına 15 TL yatırarak banka dekontu ile birlikte Kayıt İşleri Şube Müdürlüğü bankosuna gelerek 'Belge İstek Formu' doldurmanız gerekmektedir. Ya da  registr.boun.edu.tr adresinden e-posta yoluyla yapılabilir.  Belgelerin hazırlanması için dekont ve üzerinde isteğe ilişkin bilgilerin de yer aldığı imzalı kimlik kopyası e-posta yoluyla iletilmelidir. Belgeler, isteğin yapıldığı hafta içerisinde hazırlanır.

 

- E-devlet ve YÖKSİS'de mezuniyet bilgilerim yer almıyor. Ne yapabilirim?

TC kimliğinizin önlü/arkalı fotoğrafını, fakülte/bölüm/mezuniyet yılı bilgileri ve varsa diplomanızın önlü/arkalı fotoğrafını registr@boun.edu.tr adresine gönderirseniz Kayıt İşleri birimi gerekeni yapacaktır.

 

- Banka Hesap Numaraları: 

Belgeler için talep edilen ücretler için kullanmanız gereken banka hesap bilgileri aşağıdaki gibidir:

Garanti Bankası Boğaziçi Üniversitesi Şubesi (TL Hesabı): 303 - 6299738 

IBAN: TR65 0006 2000 3030 0006 2997 38

Yurt Dışından Yapılan Başvurular İçin (Ödeme yapabileceği TL Hesabı yoksa)

Garanti Bankası Boğaziçi Üniversitesi Şubesi (Dolar Hesabı)

9002981 - IBAN: TR57 0006 2000 3030 0009 0029 81

Garanti Bankası Boğaziçi Üniversitesi Şubesi (Euro Hesabı)

9002985 - IBAN: TR46 0006 2000 3030 0009 0029 85

 

- Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvuru ile ilgili bilgilere nasıl ulaşırım?

 

Lisansüstü başvurularına ilişkin genel bilgilere bu adresten erişilebilir. Kontenjanlar ve kriterler her dönem değişebildiğinden bir önceki döneme ilişkin ilana www.boun.edu.tr ana sayfasının sol üst kısmında yer alan Duyurular başlığı altından erişilerek bilgi edinilebilir.

 

- Diplomamın İngilizcesini nereden, nasıl alabilirim?

Mevcut diplomalarda hem Türkçe hem de İngilizce metin birlikte yer almaktadır. Geriye dönük olarak diploma düzenlenemez ancak istenmesi halinde mezuniyete ilişkin İngilizce resmi yazı hazırlanabilir.

 

- Gönüllü olarak kitap seslendirmek istiyorum, ne yapabilirim?

Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) ile iletişime geçerek sesli kitap okuması yapabilirsiniz.

 

- Bir mezun olarak öğrencilere nasıl maddi destek sağlayabilirim?

Üniversitemizin Başarı bursları ve Gereksinim bursları olarak verdiği burslar vardır. Başarı kapsamındaki Nakdi, Yemek ve Kitap bursları Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) tarafından karşılanır. Doğrudan başarı bursu veremezsiniz ancak, bazı başarı kriterleri belirleyerek, gereksinimi olan öğrencilere BÜVAK aracılığıyla destek olabilirsiniz. Gereksinim kapsamında verilen Yurt, Yemek, Kitap bursları ile Nakdi burslar için ise her akademik yılın başında Burs Ofisi tarafından başvuru açılır. Burs Ofisi her yıl gereksinim bursları başvuru sürecinin işlemesinden ve burslarla ilgili işlemlerin yürütülmesinden sorumludur. Başvuru sürecinin sonunda gereksinim sahibi olduğu tespit edilen öğrenciler uygun burslara yönlendirilir. Burs vermek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere buvak.org.tr'yi inceleyerek veya BÜVAK'ı 0212 359 72 50'den arayarak ulaşabilirsiniz.

 

- Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri hakkında nereden bilgi alabilirim? Nasıl yararlanabilirim?

Albert Long Hall Klasik Müzik Konser'leri hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

- BU+ etkinlikleri hakkında nereden bilgi alabilirim?

BU+ etkinlikleri hakkında detaylı bilgi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz ya da buplus@boun.edu.tr aresine mail atabilirsiz.